APOTEKARSKA FONTANA - VALJEVO
APOTEKARSKA FONTANA - VALJEVO |
1970. godine u čast stogodišnjice otvaranja prve apoteke u Valjevu na mestu gde se ona nalazila podignuta je “Apotekarska fontana”, na današnjem Desankinom venacu.Tu prvu apoteku otvorio je izvesni Klaudije Prikelmajer 1870. Godine.
Klaudije Prikelmajer u svojoj apoteci u Valjevu oko 1911. godine |
U dugom višeugaonom bazenu a na njenom širem delu u središtu nalazi se bronzani pehar koji obavija zmija iz čijih otvorenih usta izbija voda i puni pehar vodom iz koga se kasnije preliva u bazen fontane.
Prvobitni izgled fontane |
Fontana Apotekarske ustanove |
Simbol farmaceutske nauke |
Prema grčkoj mitologiji, Hygeia (boginja zdravlja) bila je kći Asklepije (bog medicine). Ime „Hygeia” hugieia dolazi iz grčkog, što znači „zdravlje” i dovela do reči „higijena”.
Čaša je paket koji sadrži lek. Zmija povremeno obnavlja svoju kožu, odbacivanjem stare i oštećene kože. Uglavnom, preneta poruka za ovaj simbol je da uzimate lek i savladate bolest.
Fontana je prvobitno bila na mestu prve apoteke. Kasnije je pomerena samo nekoliko desetina metara unazad, na sadasnje mesto kazuje Slobodan Raković.
Oko fontane su se po njenom nastanku okupljala deca iz okolnih ulica u njoj kupali.Izvorno, to je bila lepa fontana, (konstrukcijski ista kao i sada to nisu dirali), osim što je bila obložena kamenim pločama (od kojih je bio i plato pored nje, gde je sada travnjak) i stilski je bila potpuno usaglašena sa zmijom u sredini. Jedini vodoskok bio je iz usta zmije, zamišljen tako da puni posudu ispod iz koje se prelivala voda (nije bilo šiljkova kao danas po sred fontane).
Oko fontane su se po njenom nastanku okupljala deca iz okolnih ulica u njoj kupali.Izvorno, to je bila lepa fontana, (konstrukcijski ista kao i sada to nisu dirali), osim što je bila obložena kamenim pločama (od kojih je bio i plato pored nje, gde je sada travnjak) i stilski je bila potpuno usaglašena sa zmijom u sredini. Jedini vodoskok bio je iz usta zmije, zamišljen tako da puni posudu ispod iz koje se prelivala voda (nije bilo šiljkova kao danas po sred fontane).
Zamućena voda u fontani |
Park sa fontanom |
Fontana nije radila, jer je bila protočna, pa su je osamdesetih jednostavno zavrnuli da ne troši vodu, jer je bilo problema sa snabdevanjem grada vodom. Bila sam dete kada je moj otac odvrtao ventil u toku letnjih večeri kako bi se do jutra fontana napunila, da bismo se ujutru, mi deca, u njoj kupali do večeri...uveče bismo ispustili vodu, pa opet isto, napunili je tokom noći, a prethodno zajednički lepo izribali. - Fontana je krajem osamdesetih ofarbana u ovu blesavo plavu boju koja nema veze sa zmijom...ma nema veze sa životom! Pre koju godinu su joj dodali vodoskoke koji prskaju kao ludi, da se često u sred noći lecnem i pomislim da nije provala oblaka ... naravno, i plavu su pojačali.. Pored nje, postojala je još jedna, uska a duga fontana preko koje smo igrali jurke, a koja nikada nije radila...uništili su je '88. godine kada su od našeg parkića napravili trg, kazije Milica Kaljević Janevska.
Mnoga deca su ovoj fontan naučaila da plivaju kao i sama Biljana Metlaš.
Ima se običaj da se samim fontanama daje mistično značenje pa tako i ovoj u koju su po otvaranju ubacivali novčiće radi ispunjenja raznoraznih želja kazuje nam Snežana Đurić koja je živela u zgradi pored fontane.
Rekonstrukciju ove fontane izvela je firma Oaza Projekt iz Lazarevca 2012. godine.U užem a dužem delu bazena fontane postavljeno je 16 mlaznica koje prskaju vodu direktno u vis a koje pominje Milica Kaljević Janevska.Spoljašnje ivice, zidovi i dno bazena je urađeno je reljefnim pločicama plave boje kao zamena za farbu koju je ranije pominjala Milica.
Rekonstrukciju fontane izvela je firma Oaza Projekt iz Lazarevca 2012 |
16 mlaznica Apotekarske fontane |
Pored fontane je postavljena ploča sa ćiriličnim natpisom :
NA OVOM PROSTORU POSTOJALA JE
ZGRADA STARE OPŠTINEU KOJOJ JE
BILA SMEŠTENA PRVA APOTEKA U VALJEVU
APOTEKU JE OSNOVAO KLAUDIO PRIKELMIJE
IZ SLAVONSKE POŽEGE 5.IX.1870.
SPOMEN PLOČU POSTAVIO APOTEKARSKI
CENTAR VALJEVO 7.VI.1970.
Ploča sa ćiriličnim natpisom |
Godine 1962 sve tri apoteke:” Zdravlje ” u ulici Karađorđeva br.55, ”Dr.Miša Pantić u ulici Karađorđeva br.101 i ” Nova apoteka ” u ulici Vojvode Mišića br. 23 spajaju se u Apotekarski centar Valjevo sa sedištem u Karađorđevoj br. 55. Upravnik je bio mr.ph Momčilo Matić. Apoteke su se nalazile u iz najmljenim objektima, plaćala se zakupnina, izuzev apoteke “Dr. Miša Pantić” koja je otkupljena godinu dana ranije od vojnog garnizona.Da li je tadašnji upravnik Apotekarskog centra, Momčilo Matić zajedno sa gradonačelnikom Valjeva u to vreme , Desimirom Maksimovićem došao na ideju o ovoj fontani meni bi bilo najlogičnije ali ne zna se ni dan danas.
Comments
Post a Comment