SPOMEN ČESMA BLAGOJU MOŠI MARJANOVIĆU
Spomen česma Moši Marjanoviću na Gradskom stadionu Pančeva |
U čast legendarnomg Moše na gradskom stadionu u Pančevu osamdesetih godina, danas stadion F.K. "Dinamo Pančevo" izgrađena je spomen česma Blagoju Moši Marjanoviću i svim zaslužnim sportistima Pančeva.
Koliko je nekada fudbal u gradu na Tamišu bio popularan, malo se, ili gotovo ništa ne zna. Evo prilike da se upoznamo sa svetski poznatim, a našim fudbalerima. Kako ne bi bilo klasično monotono nabrajanje ličnosti i njihovih ostvarenja, u nastavku teksta upoznavanje sa najuspešnijim fudbalerima biće uglavnom prožeto pričama koje je zabeležio Marko Drakšan uknjizi „Legende sporta Pančeva”.
Nekada se u školama dobijala kazna zbog bavljenja sportom. Zahvaljujući autoritetu profesora gimnastike u pančevačkoj Gimnaziji, Milošu Crnjanskom, golman Vukašin Aleksijević, koji je to pravilo prekršio, nije dobio kaznu, naprotiv, dobio je priliku da stane među stative fudbalskog kluba „Banat“ iz Pančeva, i tako postao najmlađi igrač prvog tima 1921. godine. Treba istaći i da je budući bard srpske književnosti, Crnjanski, bio kapiten pomenutog kluba. Bio je izuzetan tehničar sa loptom, ali i poznat po neprijateljski nastrojenom ponašanju prema sudijama. Smatrao je fudbal onim što ga održava: „Zrak, veseli mladići, zelena trava, igra i pobeda, oslobodili su me…” Fudbalsku karijeru prekinuo je u 29. godini.
Važno mesto u istoriji pančevačkog fudbala zauzima svakako jedan od najboljih fudbalera svog vremena Blagoje Marjanović – Moša rođen 09.Septembra1907god. u Beogradu. Odrastao je u roditeljskoj kući prestoničkog trgovca Dimitrija i majke Sofije u Đakovačkoj ulici sa četvoro braće i dve sestre.. Bio je 57 puta jugoslovenski reprezentativac. Saigračima je persirao, džentlmenstvom osvajao žene, a u pančevački „Dinamo” dolazi po završetku Drugog svetskog rata. Ovaj izvanredni strelac doživeo je da mu sudija na prijateljskoj utakmici „Dinama” u Ferdinu, gde se održavala seoska slava, poništi čak tri gola. Poznat po izražavanju poštovanja prema svima, pa tako i sudijama, prva dva puta je „progutao” i nastavio da igra. Međutim, treći gol postigao je iz slobodnog udarca i nije bilo razloga da se poništi. Ali, upravo se to desilo. Tada je i Moša izgubio živce i prišao upitno sudiji: „Pa dobro, bre, sudija, hajde što si mi i ona dva gola neopravdano poništio, ali šta nije u redu sa ovim trećim? Čist je kao suza!”
– Hoćeš, Mošo, posle utakmice da jedemo viljuške umesto prasećeg pečenja? Shvati, čoveče, domaćin mora da pobedi!
Blagoje Marjanović Moša bio je prva velika fudbalska zvezda Srbije. Posle svima poznatog Svetskog prvenstva u Montevideu postao je prvi profesionalni fudbaler na ovim prostorima što znači da je za svoju igru primao platu.
Čitava Jugoslavija znala je njegovo ime, a za lepim momkom sa talasastom gustom kosom ludele su i devojke.
Kao prva zvezda Beogradskog sportskog kluba Moša je uživao kultni status. U svim viđenijim prestoničkim kafanama je imao svoj sto, trgovci su mu poklanjali engleski štof, a berberi za njega čuvali najbolju kolonjsku vodu.
Čitava Jugoslavija znala je njegovo ime, a za lepim momkom sa talasastom gustom kosom ludele su i devojke. Ipak, Moša je čitav život proveo samo sa jednom – oženio se 1938. godine Planinkom Ćulić iz Splita koja je takođe volela fudbal i bila Mošina velika podrška. Par je dobio dvoje dece – sina Zorana i ćerku Višnju.
Blagoje Moša Marjanović sa porodicom |
Moša Marjanović na rukama navijača |
Zbog spektakularnih golova koje je davao, Blagoja Marjanovića su nebrojano puta nakon utakmice na leđima nosili oduševljeni navijači.
Najbolji strelac prvenstva Jugoslavije Moša je bio čak tri puta – 1930, 1936. i 1937. godine. Poslednji meč u dresu sa državnim grbom odigrao je 3. aprila 1938. protiv Poljske u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Za reprezentaciju je nastupao 57 puta i dao 36 golova.
Karikatura za najboljeg strelca |
Drugi svetski rat Moša je dočekao kao vozač Jugoslovenske kraljevske vojske. Zarobljen je 1941. i odveden u logor ”Firstenberg” kod Berlina gde je bio do 1944. I u zarobljeništu je igrao fudbal, ali za francuski logoraški tim. Kada je Nemcima davao golove naoružani stražar bi mu pretio mašingeverom: „Mošo, nemačkog fudbalera smeš samo jednom da driblaš!
U njegovom Beogradu posle rata za Mošu nije bilo mesta, barem ne na fudbalskim terenima. Nove vlasti su stvarale nove ljude za nova vremena. Za Moša koji je već bio u srednjim godinama, koji je bio simbol onog predratnog, građanskog bilo je najbolje da se povuče.
Tako je po mnogima naš najbolji fudbaler svih vreme zaigrao je u Dinamu iz Pančeva u kojem je proveo četiri godine.
Legenda kaže da je svoj najlepši pogodak postigao upravo u dresu pančevačkog kluba, protiv beogradskog Radničkog. Posle pogotka Moši je pored publike aplaudirao i ceo protivnički tim. Tog dana Blagoje Moša Marijanovič imao je 40 godina.
Po odlasku u „penziju“ poečo je da se bavi trenerskim poslom, a vodio je klubove BSK , Torino, Kataniju i Prilep.
Blistava karijera Blagoja Marjanovića Moše prekinuta je u trenutku kada se spremao za put u Koreju 1961. godine. Tada je doživeo težak moždani udar posle koga mu je cela desna strana ostala oduzeta, a ni sposobnost govora mu se nikada nije vratila. Imao je samo 54 godine.
Sa posledicama moždanog udara Moša se borio do kraja života. Sin ga je često šetao po Beogradu, a za dugi niz godina prestoničani su ga zaustavljali i pozdravljali jer ga nikada nisu zaboravili. Najveću radost mu je pričinjavao odlazak na stadion. Moša je imao doživotnu počasnu propusnicu za sve utakmice na teritoriji SFRJ.
Umro je 1984. godine i sahranjen je u porodičnoj grobnici na Novom groblju u Beogradu. Njegovo ime nosi jedna ulica na Novom Beogradu, a podignuta mu je i spomen česma na gradskom stadionu u Pančevu.
Na prednjoj strani česme je lik Blagoja Moše Marjanovića sa ispisanim njegovim imenom nadimkom i prezimenom.BLAGOJE MOŠA MARJANOVIĆ
2006 godine na Spomen cesmu su dodata i imena najzasluznijih fudbalera,funkcionera,trenera itd koji su bili u FK Dinamo i ostavili znacajan trag.
Blagoje Mosa Marijanovic je svoju igracku karijeru zavrsio u FK Dinamo Pancevo a kasnije je radio i kao trener u nasem klubu
Aprila 2016. godine česma je sanirana i renovirana.
Izvor:pancevo.city
Izvor: Južni Banat/ Hot sport
Izvor : dnevno.rs
Sećanja iz Montevidea: INTERVJU MOŠA MARJANOVIĆ
Svi uživamo u filmu i seriji „Vidimo se u Montevideu“, a mnogi od nas su je gledali i po više puta. Radovali smo se uspehu naših fudbalera na prvom svetskom prvenstvu kao da se događa upravo sada. Kao i u svakom filmu događaji su zbog filmske priče stilizovani, a šta se i kako stvarno događalo tokom puta u Urugvaj i na svetskom prvenstvu možete pročitati u intervjuu koji je legendarni Blagoje Moša Marjanović dao 1934. godine novinaru Politike Ljubomiru Vukadinoviću
Posle renoviranja česma je u osnovi ostala posvećena Blagoju Moši Marjanoviću ali i svim zaslužnim sportistima Pančeva čija su imena napisana na tri table postavljene na česmi.
Comments
Post a Comment